Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Sipariş Takibi İletişim

Karasinekler Hakkında Bilgiler

Karasinekler

 

(Musca Domestica)

 

Karasinekler insan oğlunun rahatlıkla yaşayabildiği her yerde bugüne kadar varlık göstermiştir. Bu zararlı tür, Antarktika ve insanların az bulunduğu yerler dışında dünyanın her yerinde yaşar.

 

Karasinekler 100’den fazla hastalık oluşumunu sağlayan patojen taşıyarak bu hastalıkların yayılmasına neden olur. Örnek olarak bakterileri, mantarları, virüsleri vb. taşırlar. Bütün bu organizmalar insanlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur. Bu hastalıklara örnek olarak, salmonella, tifüs, kolera, dizenteri ve ishal verilebilir.

 

Görüntüsü: Karasinekler koyu gri veya siyah renkte bulunurlar ve göğüs bölgelerinde uzunca 4 adet çizgi bulunur. Kanatları transparandır. Dişilerinde gözler daha ayrık ve kırmızıya kaçan renklerdedir.

 

Yaşayış: Yapışkan ayakları sayesinde tavan ve duvarlarda, baş aşağı pozisyonlarda bile dinlenebilirler. Birleşmiş ve kompleks gözleri vardır. Bu gözler sayesinde görüş açıları çok geniştir ve değişen hava akımlarına inanılmaz duyarlıdırlar. Sarılmış gazeteleri onlara savurduğumuz zaman rahatça kaçmalarının sebepleri budur.

 

Yaşam Döngüleri: Karasinek yumurtalarını, larvaların beslenebileceği sıcak ve nemli ortamlara bırakır. Bir dişi hayatı boyunca 5-6 sefer 75 ila 100 yumurta bırakır. Bırakılan yumurtalar 12-24 saat içinde çatlarlar.

 

Beslenme: Karasineklerin ağız kısmında çiğnemelerine olanak sağlayan bir bölüm yoktur. Karasinekler salyalarıyla yiyecekleri eritip kamış benzeri bir organ aracılığı ile bünyesine emerek alır. Karasinekler herşey ile beslenebilir; insan besinlerinden çöplere, leşten dışkıya herşeyi yiyebilir. Sadece sıvı ile beslenmelerinden dolayı, yedikleri besinler bünyelerinde çok hızlı sindirilir. Dolayısıyla hemen hemen her yüzeye konduklarında yüzeye dışkılarını yaparlar.

Bu zararlı uçkun hakkında ilginç olan bir özellik de, tat alma duygularının bacaklarında olmasıdır. Tat alma duyuları şeker için insanlara göre 10 milyon kat daha fazla duyarlıdır.

 

İlginç Bilgi: Karasinekler saatte 8 km hızla uçabilirler.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Güncel Döviz Kurları

USD
32.43
EUR
35.52
GBP
0.19
JPY
41.70
1GALTIN
2,239.99
Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.
X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.