Sepet 0
Alışveriş Sepetiniz

Toplam: 0 TL

Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 56,306.65 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Sinekler ile Nasıl Mücadele Etmeliyiz?

Sinekler ile Nasıl Mücadele Etmeliyiz?
07-01-2021 tarihinde eklendi.
Sinekler ile mücadele etmek, kararlılık, süreklilik ve farklı yöntemleri kullanmayı gerektirir. Hazırlamış olduğumuz bu yazıda sizler için İç ve Dış alanlarda Sinekler ile nasıl mücadele edebileceğinizden bahsettik. Dış alanlar için kimyasal ilaç kullanımını minimuma indirmek en sağlıklı seçenektir. Dış alanlarda Sinek Kapanları ve Larvasitler, iç alanlarda ise UV lambalı sinek yakalayıcıları tavsiye ederek sizler için özetledik.

 

Sinekler ile Mücadele Rehberi

Sinekler bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi problem değil, asıl problemin yol açtığı bir sonuçtur. İnsanların bulunduğu hemen hemen her koşul ve ortamda mevcutturlar. Sineklerin üreme döngüsünü engelleyebilecek kadar steril bir ortam yaratmak dış alanlarda imkansızdır. Fakat sinek istilasına uğramış ortamlarda farklı yöntemler ile mücadele etmek mümkündür. Bu mücadelede kullanılabilecek en etkili yöntem, problem kaynağına yakın iken çözüme kavuşturmaktır. Fakat özellikle gıda ile ilgili işletmelerde iç alanlarda da tedbir almak şarttır.

Sinekler ile mücadeleyi iç ve dış alanlardaki mücadele olarak sınıflandırabiliriz. Bu mücadelede başarılı olabilmek adına kısaca sineklerin yaşam döngülerini inceleyelim. Sinekler türlerine göre farklılık göstermesine rağmen genel olarak yumurtalarını, onlara besin sağlayabilecek ortamlara bırakırlar. Daha sonrasında yumurtalar larvalara, larvalar ise pupalara dönüşüp ergin halini aldıktan sonra kısa sürede uçmaya başlarlar. Yaşam döngülerinde besin kaynaklarına olan ihtiyaç yüzünden insanların yaşam alanlarına girerler. Bu yüzden sinekler ile hem dış alanlarda hem de iç alanlarda mücadele edilmelidir. Sineklerle mücadele yaklaşımı onların yaşam döngülerini farklı aşamalarda kırma odaklı olmalıdır.

Dış Alanlarda Sinekler ile Mücadele

Sineklerin üremek için seçmiş olduğu alanların tespit edilmesi önemlidir. Bu üremeyi kaldırmak için gerekli önlemler alınmalıdır. Dönemsel olarak, larvasit adı verilen biyolojik, kimyasal ilaçlar kullanılabilir. Özellikle çiftliklerde hayvan artıklarının bulunduğu ve temizlenmesi zor olan yerlerde larvasit uygulaması çoğu zaman gerekmektedir. Larvasit, sineklerin larvalarının gömlek değiştirip sinek olmadan pupa aşamasına geçmesini engellemektedir. Bu ilaçlar kimyasal olduğundan dolayı dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır; aksi takdirde dolaylı olarak insan sağlığını etkileyebilmektedir. Eğer larvasit mücadelesi için geç kalınmış ise, dış alanlarda sinekler ile mücadele etmenin sadece 2 yolu vardır; insektisitler ve sinek tuzakları.

İnsektisit Yoluyla Sinekler ile Mücadele

İnsektisitler genel olarak sinekler dahil bütün böcekleri öldüren kimyasal zehirlere verilen addır. İnsan ve hayvan sağlığı içinde riskli olmasından dolayı çok dikkatli uygulanmalıdır. Çiftliklerde su ve besin yoluyla hayvanların vücuduna girmesi durumunda, süt, yumurta vb. hayvansal besin kaynakları yoluyla insan bünyesine ulaşır. Yüksek dozda insan vücuduna giren insektisitler zehirlenmelere yol açar. İnsektisitlerin sinek ile mücadelede kullanımını minimum düzeye indirmek şarttır.

Sinek Tuzakları

Sineklerle hiç bir kimyasal kullanmadan mücadele etmenin en etkin yolu sinek kapanlarıdır. Sinek kapanları kullandıkları çekici yem ile sinekleri kilometrelerce öteden kendisine çekip, hapseder. Besin kaynağına yumurta bırakmak için gelen sineklerin üreme zinciri bozulur. Uzun yıllar ve sürekli kullanıldığı takdirde sinek popülasyonunun bölgede azalmasını kesin olarak sağlamaktadır. Eğer dönemsel larvasit kullanımı ile bütünleştirilir ise sinek popülasyonu gözle görülür şekilde azalır. Kimyasal kullanılmadığından dolayı insan ve hayvan sağlığına hiçbir yan etkisi yoktur. Sinek tuzakları dış alanlardaki kullanım noktaları göz önünde bulundurularak doğru seçilmelidir. Bir sonraki blog yazımızda sinek kapanları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Bizlere her zaman iletişim bölümünden ulaşıp daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İç Alanlarda Sinekler ile Mücadele

Sinekler özellikle gıda üretiminde bulunan işletmelerde iç alanlara girebilirler. Mücadeleye başlamadan önce alt yapıdan kaynaklı olabilecek giriş noktaları tespit edilmeli ve önlemler alınmalıdır. Özellikle gıda işletmelerinde iç alanda hijyen koşulları kesinlikle sağlanmalıdır. Sineklerle iç alanlarda mücadele etmenin en etkin yolu sinek yakalayıcılarıdır. İç alanlarda sinek yakalayan bir çok cihaz sineklerin ışığa olan düşkünlüğünü hedef alır; bunun içinde UV ışığı kullanılır. Dikkat edilmesi gereken husus ise UV ışığının kendisine çektiği sinekleri cihazın nasıl yakaladığıdır. Sinekleri elektrik ile öldüren yakalayıcılar gıda işletmelerinde kullanılmamalıdır, çünkü parçalanan sineklerin parçaları gıda veya gıda hazırlığında kullanılan malzemelere düşebilir. Elektrik şoku ile çalışan sinek yakalayıcıları sağlık bakanlığı tarafından tavsiye edilmez. Bu yüzden UV ışığın kendine çekmiş olduğu sinekleri yapışkan levhalar aracılığıyla yakalamak en doğru yöntemdir.  UV ışığının etkin bir şekilde çalışması için bu tip tuzakların az ışık alan yerlere asılması gerekir. UV yapışkanlı tuzakların periyodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Yapışkan levhaların özelliği kaybolması durumunda değiştirilmesi gerekir. Ayrıca UV lambalarda zaman içinde etkisini yitirebilir, UV dalga boyu ölçerler ile bu durum tespit edilebilir. İç alanlarda İnsan sağlığı ve hijyen koşulları nedeniyle pestisit veya larvasit kullanılmamalıdır.

 

 

 

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Kolay Alışveriş ve Uygun Ödeme Seçenekleri !

Pratik ve hızlı alışveriş yapabilmeniz için tasarımımız profesyonel ekipler tarafından yönetilmektedir. Ürünlerimiz sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda, kullanıcı testlerinden geçerek sunulmaktadır. Doğru yönlendirme ile aramış olduğunuz ürüne, hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktayız. Satın almak istediğiniz ürüne kolaylıkla ulaşabilir ve en uygun ödeme seçeneğini seçerek alışverişinizi sonlandırabilirsiniz.

Egemenlik Mah. 6153 Sok. No:3/3D Işıkkent / İZMİR

0 232 373 40 21
info@ecopestmarket.com
Online İşlemler

E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya`da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır..

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.